Poranění menisku, kolenních vazů (postranních nebo zkřížených)

Meniskus je vazivová chrupavka uvnitř kolenního kloubu. Poranění menisků je jedno z nejčastějších úrazových postižení kolenních kloubů. Vzniká většinou špatně koordinovaným rotačním pohybem v kloubu, kdy dojde buď k částečné nebo úplné ruptuře. Příznaky poranění jsou spojené se značnou bolestivostí, především v oblasti kloubní štěrbiny, výrazným otokem celého kolennho kloubu, omezením hybnosti, někdy bývá pocit přeskakování v kloubu. Dále může způsobit pocit nejistoty při chůzi po nerovném terénu, nebo blokády kloubu. Léčba poranění menisku zahrnuje ortopedické vyšetření. Pokud lze postupovat konzervativně (bez chirurgického zákroku), můžeme zahájit léčbu rázovou vlnou. Tato terapie urychluje proces hojení a snižuje bolest.

Podobný postup je při natažení (distenzi), natržení nebo úplné ruptuře kolenních vazů. Po předchozím vyšetření ortopedem můžeme proces hojení urychlit rázovou vlnou.

Aplikujeme radiální rázovou vlnu na svaly dle zřetězení a fokusovanou rázovou vlnu přímo cíleně do kloubní štěrbiny nebo na vazy. Počet potřebných ošetření je většinou 4-5x, v týdenních intervalech. Cena za jedno ošetření je 2000 Kč.

Nezbytnou součástí terapie je cvičení (strečink a posilovací cviky). Je důležité pečovat o koleno, pacient by se měl vyhýbat aktivitám, které mohou způsobit další poškození nebo prodloužit hojení.

Artróza kolene

 Artróza kolenního kloubu, odborně gonartróza, je nezánětlivé degenerativní onemocnění, při kterém se nadměrně opotřebovávají kloubní chrupavky, tvoří se osteofyty a mění se synovie vazů i svalů.Typickým příznakem bývá bolest při námaze, zejména při chůzi po schodech, nebo v obtížném terénu. Bolest má nejprve „startovací charakter“, objevuje se ráno nebo po dlouhém sezení, s pohybem pak mizí, ale pokud zátěž přeženeme, znovu se objeví. Při těžších stupních artrózy již dochází k omezení rozsahu pohybu, kloubním deformitám a bolest se objevuje i v klidu, např. ve spánku.

Artróza může být způsobena příliš náročnou nebo atypickou fyzickou aktivitou (vrcholoví sportovci, těžce pracující), kdy se vyvíjí velké napětí na klouby nebo může být důsledkem poúrazovým. Svoji roli hrají i genetické predispozice.

K léčbě artrózy používáme radiální i fokusovanou rázovou vlnu, kterou aplikujeme na svaly dle zřetězení a přímo do kloubní štěrbiny. Tyto vlny proniknou hluboko do postižené oblasti a díky této stimulaci dochází k přirozené obnově tkání. Snižuje bolest a ztuhlost v postižených kloubech a zlepšuje jejich funkci. Terapie rázovými vlnami je obecně považována za bezpečnou a jednu z nejúčinnějších metod léčby artrózy. Dojde ke zmírnění bolesti a tím i možnosti snížit dávku užívaných analgetik.

Počet potřebných ošetření je většinou 4-5x, v týdenních intervalech. Cena za jedno ošetření je 2000 Kč.

Součástí terapie je i edukace, která zátěž je pro pacienta vhodná a které by se měl již vyvarovat. Vhodným doplňkem léčby při artroze je užívání chondroprotektiv.

Skokanské koleno

zde platí : Jak a kdy léčit? Co nejdříve se potíže vyskytnou!!!

Skokanské koleno, odborně tendinopatie ligamentum patellae je označení pro úponovou bolest v oblasti přední části kolene. Hovorový název vznikl, protože toto onemocnění postihuje zejména sportovce-volejbalisty, basketbalisty, gymnasty, fotbalisty. Skokanské koleno je typickým příkladem úponové bolesti z přetížení. Hlavním projevem úponových onemocnění je vždy bolest. Bolest většinou doprovází dřep, ale i vztyk ze dřepu, chůzi do schodů, apod. Bolest může být lokalizovaná u úponu na holenní kosti nebo v průběhu vazu. Postiženy jsou vždy i okolní měkké tkáně a svaly funkčně s kolenem spojené, především čtyřhlavý sval stehenní. V akutní fázi je vhodné a účinné místo bolesti ledovat. Nejde o zánět, jak se dříve uvádělo, ale jde o chronické onemocnění šlachy, proto nově k léčbě přistupujeme jako k degenerativnímu onemocnění. Pokud chcete nadále sportovat, je třeba začít léčit koleno co nejdříve. Neléčené onemocnění vás omezuje ve sportovních aktivitách, pro bolest to prostě nejde, a může dojít až k prasknutí patelárního ligamenta. Postupně na RTG nebo UZ mohou být patrné i změny struktury u úponu vazu s tvorbou osteofytů (kostěných výrůstků).

Při této diagnóze aplikujeme fokusovanou rázovou vlnu na postiženou oblast a následně radiální rázovou vlnu na uvolnění “trigger pointů” po celé dolní končetině.

Počet doporučených ošetření je 3-6x v týdenních intervalech. Cena za jedno ošetření dle rozsahu ošetření 2000 Kč, při opakovaných návštěvách 1800 Kč dle potřebného rozsahu ošetření.

Klinika rázové vlny logo

Klinika rázové vlny Pardubice je výsledkem mnohaletých zkušeností MUDr. Lenky Šuglové a Táni Spilko v oboru rehabilitace, fyzioterapie a léčby pohybového aparátu.

nám. Republiky 56, Pardubice I-Zelené Předměstí 530 02

info@klinikarazovevlny.cz

+420 607 527 120

Rezervace termínů pondělí až čtvrtek
od 8:30 do 16:00

©2024 Klinika rázové vlny. Hosted on MyDreams VPS hosting